Jak vybrat jezdeckou přilbu

Jezdecká přilba je nejdůležitějším bezpečnostním prvkem při jízdě na koni a bez ní bychom na koně neměli vůbec sedat. Funkcí jezdecké přilby je absorbovat náraz do hlavy zbůsobený pádem z koně. Aby přilba svou funkci plnila, musí být z kvalitních a certifikovaných materiálů (do roku 2014 pod certifikátem EN-1384, od roku 2015 nová norma VG01) a musí být na hlavě správně upevněna.
Jelikož v přilbě budete trávit přinejmenším hodinu, při vyjížďkách i déle, nesmí Vás přilba nikde tlačit, zejména nesmíte cítit tlak v místě spánků. Podbradní řemínek utáhněte tak, aby přilba pevně seděla na svém místě a v případě pádu nebo prudšího pohybu hlavou vám nespadla z hlavy. Nechte si trochu místa aby jste mohli otevřít ústa. Při správně zvolené velikosti přilby Vám přilba sedí na hlavě tak, že kšilt je vodorovně, přilba se při zatřepání hlavou na hlavě nepohybuje (měly by držet při běžném pohybu sama i bez zapnutého podbradního řemínku. Velká většina přileb má nastavitelný obvod pomocí kolečka obdobně, jako znáte např. u cyklistických přileb. Pokud přilba kolečko nemá, jsou přilby značeny v rozpětí jednoho centimetru podle obvodu hlavy a je potřeba zvolit přesně padnoucí velikost.

Velikost přilby zjistíte změřením obvodu hlavy v úrovni spánků. Lepší je však konkrétní přilbu pokud možno vyzkoušet, neboť přilby se dle výrobce liší i tvarem a hloubkou skořepiny.

Jezdeckou přilbu můžete vybírat v mnoha provedeních. Bezpečnost u všech jezdeckých přileb je zajištěna certifikací (viz výše), cenu však ovlivňuje pohodlnost přilby, její propracování, jakkost použitého materiálu (jak vnitřního tak povrchových úprav) a značka (u dražších značek dbají výrobci na maximální pohodlí a nízkou hmotnost při zachování maximální bezpečnosti).

Takto má vypadat správně upevněná a a nasazená přilba - přilba na hlavě spočívá ve vodorovné poloze:

 

 

NABÍDKA JEZDECKÝCH PŘILEB